Wstęp

Niniejszy artykuł powstał na zapotrzebowanie osób niewidomych, którzy w większości przypadków są moimi znajomymi.
W związku z brakiem Polskojęzycznego tutorialu instalacji Talking Archa, postanowiłem napisać swój własny, w miarę prosty artykuł, mający na celu przybliżenie całego procesu, jak i konfiguracji po instalacji.
No to zaczynamy!

Przygotowanie dysku twardego

Drogi czytelniku. Proponuję, abyś partycje niezbędne do podstawowej instalacji przygotował sobie na innym systemie operacyjnym np. Windows, lub na live cd Linuxa np. Manjaro ze względu mojej nieznajomości obsługi narzędzi konsolowych do tworzenia partycji, których sektor startowy nie jest sektorem początkowym na dysku
•Na sam początek proponuję utworzyć partycję do instalacji systemu czyli partycję główną, o pojemności nie mniejszej niż 50 gb. Oczywiscie możemy stworzyć partycję mniejszą niż 50 gb, lecz jeśli będziemy mieli więcej danych na tejże partycji, może nam zabraknąć miejsca.
•Proponuję utworzenie partycji swap, o rozmiarze nie mniejszym niż ilość pamięci operacyjnej w naszym komputerze, ze względów bezpieczeństwa. W tym przypadku nadmiar niczemu nie zaszkodzi

Pobieramy obraz Talking Arch

Aby zdobyć najnowszy obraz Talking Arch musisz odwiedzić stronę

Przygotowanie nośnika instalacji

Najczęstrzym sposobem instalowania systemów operacyjnych w ostatnich latach jest instalowanie ich z nośników USB. Ściągnijmy więc Rufusa - program do tworzenia pendrive'ów bootowalnych, i uruchommy go. Na liście urządzeń wybierzmy nasze urządzenie. Musimy wiedzieć, czy nasz komputer ma zwykły, stary bios, czy uefi, lub w przypadku posiadania uefi opcja legacy nie jest włączona.

Uefi

Wyłączone legacy

•Wybierzmy typ partycjonowania gpt dla uefi

Bios lub legacy

•wybierzmy typ partycjonowania mbr dla bios lub uefi